Psychoterapia oznacza zmianę

Skoro wszedłeś na tę stronę oznacza to, że jesteś w takim momencie swojego życia, w którym chcesz dokonać zmiany. Prawdopodobnie metody radzenia sobie, które dotychczas stosowałeś okazują się już niewystarczające. Potrzebujesz wsparcia specjalisty, aby odnaleźć drogę do bardziej satysfakcjonującego życia.

Decyzja o rozpoczęciu psychoterapii bywa trudna i okupiona wieloma wątpliwościami. Warto pokonać te obawy i zrobić pierwszy krok ku zmianie.

Zadzwoń by umówić się na spotkanie w przytulnym i dyskretnie umiejscowionym gabinecie w Częstochowie, gdzie w bezpiecznych warunkach będziesz mógł/a poczuć się wysłuchany, zaopiekowany i zrozumiany.

Co to jest psychoterapia?
Psychoterapia to nie tylko metoda służąca leczeniu zaburzeń psychicznych. Jest przeznaczona również dla osób zdrowych, które chcą zwiększyć potencjał swojej osobowości i poprawić jakość swojego funkcjonowania psychicznego, co może się dokonać poprzez zmianę swoich przekonań i postaw na bardziej konstruktywne i służące zdrowiu. Psychoterapia zwiększa kompetencje w zakresie rozumienia swoich emocji, radzenia sobie z nimi i ich kontroli.

Na czym polega psychoterapia?
Psychoterapia to wspólna podróż klienta i terapeuty, w której psychoterapeuta podąża za klientem. Oznacza to, że klient decyduje jaki będzie cel tej podróży, kiedy będzie postój i ile czasu spędzą w danym miejscu. Psychoterapeuta służy pomocą w dookreśleniu drogi dbając o bezpieczeństwo obojga. Pokazuje jakie są możliwe trasy podróży, jakie narzędzia można w ich trakcie wykorzystać oraz dzieli się spostrzeżeniami ze swojej perspektywy.

Psychoterapia obejmuje cykl spotkań pomiędzy psychoterapeutą a klientem i opiera się przede wszystkim na wytworzeniu bezpiecznej relacji terapeutycznej, której podstawą jest zaufanie. Psychoterapia polega głównie na rozmowie psychoterapeuty z pacjentem. Dodatkowo wykorzystuje się inne metody takie jak: eksperymenty, rysunek, kwestionariusze, pisanie listów, zadania domowe, analiza symboli i snów, ustawienia przestrzenne.

Czy psychoterapia jest skuteczna?
Większość badań naukowych dotyczących skuteczności psychoterapii jednoznacznie dowodzi, że psychoterapia jest skuteczną metodą prowadzącą do pozytywnych efektów. Około 75% osób uczęszczających na psychoterapię doświadcza widocznej poprawy funkcjonowania. Obserwuje się również, że w niektórych przypadkach psychoterapia jest znacznie skuteczniejszą formą pomocy, aniżeli leczenie farmakologiczne. Najważniejszym czynnikiem warunkującym efektywność psychoterapii jest relacja terapeutyczna powstała między psychoterapeutą a klientem. Dobra, silna relacja wpływa nie tylko na to jak klient czuje się podczas sesji i jak silnym zaufaniem obdarza psychoterapeutę, ale przede wszystkim przekłada się na efekty jakie klient osiąga i na jego zdolności do wprowadzania zmian w swoim życiu.

Jakie efekty można uzyskać w procesie psychoterapii?

  • Powrót do zdrowia psychicznego;
  • Znalezienie rozwiązania problemów, które stały się przyczyną poszukiwania profesjonalnej pomocy;
  • Ustąpienie objawów psychosomatycznych;
  • Nabycie umiejętności bardziej konstruktywnego radzenia sobie z codziennym stresem;
  • Zwiększenie zdolności do budowania satysfakcjonujących związków z innymi ludźmi;
  • Pełniejsze rozumienie i większa akceptacja siebie samego, co stanowi istotny czynnik warunkujący zadowolenie z życia;
  • Zwiększenie motywacji do działania;
  • Wydobycie lub wzmocnienie pewności siebie;
  • Poprawa komunikacji z innymi ludźmi;
  • Zwiększenie równowagi pomiędzy zaangażowaniem w różne obszary życia.

Klient może ocenić skuteczność psychoterapii na podstawie poziomu dobrostanu życiowego, którego doświadcza jak również zdolności do wykonywania zadań wynikających z ról społecznych i zawodowych.