Jeśli zdecydujesz się na pierwszą wizytę, to zostaniesz zapisany na konsultację psychologiczną. W czasie pierwszego spotkania w sprzyjających warunkach pełnych empatii, wyrozumiałości i akceptacji będziesz mógł wyrazić problem, z którym się borykasz. Będzie to pierwszy krok na drodze rozpoznania trudności, z jakimi zmagasz się w życiu codziennym.
Po dokładnym zapoznaniu się z Twoją sytuacją zostaną zaproponowane Ci dalsze sposoby postępowania. Być może Twoja pierwsza wizyta będzie związana z konkretnym problemem i jedno spotkanie okaże się wystarczające by znaleźć rozwiązanie. Może być również tak, że Twój problem okaże się bardziej złożony, wówczas na diagnozę i poradzenie sobie z nimi będzie potrzebne więcej czasu.
Kto może skorzystać z konsultacji psychologicznej? Z konsultacji psychologicznej może skorzystać każdy, kto zmaga się z problemami natury psychologicznej lub doświadcza jakichkolwiek trudności życiowych. Oznacza to, że jest to odpowiednia forma pomocy zarówno dla osób zdrowych, chcących skorzystać z porady lub diagnozy, jak również dla tych, którzy są świadomi, że doświadczają poważniejszych problemów natury psychicznej.
Konsultacje psychologiczne są skierowane do osób, które potrzebują pomocy w kwestiach:
rodzinnych
małżeńskich,
rozwoju i wychowania dzieci,
zawodowych,
związanych z trudnymi zmianami lub konkretnym okresem życia.
Przykładowe wskazania do konsultacji psychologicznej to:
przeżywanie kryzysu emocjonalnego,
problemy związane z relacjami interpersonalnymi,
utrzymujący się zły nastrój,
zaburzenia lękowe, przeżywanie silnego stresu, problemy ze snem,
zaburzenia psychosomatyczne – objawy lub choroby powstałe na skutek uwarunkowań psychicznych,
zaburzenia odżywiania,
trudności z kontrolowaniem emocji,
dylematy zawodowe, wypalenie, brak równowagi między życiem osobistym a pracą, chęć wprowadzenia zmiany w sferze zawodowej,
kłopoty rodzinne – konflikty, trudności komunikacyjne, choroby przewlekłe, niepełnosprawności, uzależnienia,
problemy rozwojowe i wychowawcze u dzieci – zachowania agresywne, mała samodzielność, problemy z nauką, nieprawidłowe tempo rozwoju funkcji poznawczych i emocjonalnych,
trudności z określeniem problemu, który odczuwalny jest jednak jako obciążenie emocjonalne,
chęć zdobycia informacji dotyczących przebiegu psychoterapii, oraz wskazań do poddania się takiemu leczeniu.