Kiedy potrzebna jest diagnoza psychologiczna?
Diagnoza psychologiczna potrzebna jest zawsze wtedy, gdy doświadczasz niepokojących objawów w sferze funkcjonowania psychicznego. Bywa, że masz wątpliwości, czy doświadczane trudności stanowią coś normalnego czy są już oznaką poważniejszych zaburzeń.

Zdarza się, że impulsem skłaniającym Cię do wykonania badania psychologicznego będzie skierowanie od lekarza, który np. źródło doświadczanych przez Ciebie objawów będzie upatrywał w czynnikach psychicznych a nie biologicznych.

Na czym polega diagnoza psychologiczna?
Diagnoza psychologiczna jest procesem wymagającym przynajmniej kilku spotkań. Jej celem jest wyjaśnienie jaki mechanizm funkcjonowania danej osoby leży u podstawy jej problemów, tak aby możliwe było zaplanowanie adekwatnej pomocy do jej potrzeb.

Diagnoza psychologiczna jest planowana, w taki sposób, aby możliwe było znalezienie odpowiedzi na pytanie diagnostyczne. Od tego pytania zależy jakie narzędzia psychologiczne będą potrzebne.

Filarami rzetelnej i trafnej diagnozy są: wiedza oparta na badaniach naukowych i teoriach psychologicznych, doświadczenie kliniczne oraz umiejętność nawiązania dobrej relacji z klientem.

W czasie badania psychologicznego wykorzystuje się szereg metod diagnostycznych takich jak: wywiad, obserwacja, testy psychologiczne oraz próby kliniczno-eksperymentalne.