Zapewne decyzja by zgłosić się na terapię par nie jest dla Was łatwa, ponieważ zwykle wiąże się z przyznaniem, że w Waszym związku nie dzieje się najlepiej. Jednak podjęcie psychoterapii zawsze łączy się z nadzieją, że poziom satysfakcji z bycia razem i ogólnego zadowolenia z życia będzie wyższy.

Dla kogo jest przeznaczona psychoterapia par?
Psychoterapia par jest adresowana zarówno do osób będących w związkach formalnych jak i nieformalnych, które doświadczają kryzysu, co wiąże się z przeżywaniem trudnego do wytrzymania, narastającego napięcia w relacji. Może być ono powiązane z zaistnieniem jakiegoś ważnego wydarzenia lub wynikać z braku równowagi w relacji. Przykładowo różny może być poziom zaangażowania partnerów w wykonywanie obowiązków domowych czy zaabsorbowania pracą zawodową, jeden z partnerów może odczuwać, że jego potrzeby są ignorowane lub umniejszane.

Jakie cele są realizowane w procesie psychoterapii par?

  • Rozwiązywanie konfliktów pomiędzy partnerami;
  • Poprawa komunikacji w związku;
  • Pogłębienie więzi między partnerami;
  • Rozwiązanie problemów natury seksualnej;
  • Pokonanie problemów związanych ze zdradą;
  • Zmierzenie się z trudnościami związanymi ze staraniem się o dziecko.

W jaki sposób przebiega proces psychoterapii par?
Psychoterapia par polega na rozmowie terapeuty z obojgiem partnerów. Czasami używane są też inne metody takie jak ćwiczenia-eksperymenty, ustawienia przestrzenne czy kwestionariusze. Podczas psychoterapii poruszane są tematy, które są ważne dla partnerów pozostających w związku i o których oboje partnerzy chcą rozmawiać. Osoby w związku dowiadują się w czym są do siebie podobni, a w czym się różnią, co jest ważne dla każdego z partnerów, jakie są ich oczekiwania i nadzieje. Terapia rozwija umiejętność słuchania siebie nawzajem. Uczy jak wyrażać swoje potrzeby w sposób adekwatny i nienaruszający granic partnera. Psychoterapeuta pomaga w nazwaniu problemów występujących w związku. Proponuje zastosowanie różnych metod wspierających poprawę relacji między partnerami.

Jakie efekty można uzyskać w psychoterapii par?
W trakcie psychoterapii partnerzy mają okazję wzajemnie się wysłuchać i przyjąć emocje drugiej osoby, a także mogą doświadczyć zrozumienia, które pomaga dostrzec, co dzieje się w relacji. W efekcie zrozumienie to może prowadzić do osiągnięcia większej intymności w związku oraz do zwiększenia zadowolenia z bycia razem.